Nabídka jednotlivých lekcí, které s malbou akvarelem souvisejí:
Pro více informací o lekci klikněte na konkrétní lekci.
Kurz malování akvarelem pro začátečníky I.Vodovky, vodové barvy, akvarel – technika, která nás provází od dětství. V podstatě se jedná o malbu čistým pigmentem rozpuštěným ve vodě. A právě voda propůjčuje akvarelu jeho nedostižnou lehkost a průsvitnost. Akvarel bývá považován za nejtěžší barevnou techniku. Umělecký akvarel má totiž jasně daná pravidla, která bychom měli znát a dodržovat, pokud naše obrázky nemají vypadat těžkopádně a fádně. Na této první, teoretické lekci si povíme o všem, co potřebujete vědět, aby se vám malba akvarelem dařila. Samozřejmě se zmíníme i o nejlepších materiálech pro tuto techniku vhodných. S touto teoretickou výbavou se můžete bez obav pustit do cvičení, která si zkusíme na lekci následující. Potřeby pro poznámky budete mít k dispozici. Zapůjčení veškerých potřebných pomůcek a papíry v ceně kurzu!
TERMÍN LEKCE: napište nám na info@viridian.cz, ozveme se vám s informacemi, kdy budete moci na lekci nastoupit
Postup malování akvarelem krok za krokem. Tato lekce navazuje na předchozí lekci. Zkusíme si základní techniky, které vám pomohou při vašich prvních nesmělých krůčcích na cestě k uměleckému akvarelu. Protože voda je dobrý sluha, ale zlý pán, naučíme se finty, které vás zachrání v případě, že se vám malování trošku vymkne z ruky. Zapůjčíme vám jedinečné sobolí štětce, aby se vám lépe malovalo. Prozradíme vám vychytávky, které používají mistři akvarelu. Po této malířské rozcvičce si už budete schopni namalovat svůj vlastní akvarel – to vás čeká na další lekci. . Zapůjčení veškerých potřebných pomůcek a papíry v ceně kurzu!
Techniku malby akvarelem již teoreticky znáte, v předešlém kurzu jste si ji procvičili, na této lekci můžete všechny nabyté znalosti převést do praxe. Zkusíme si uměleckými akvarelovými barvami namalovat jednoduchou přírodninu. Poznáte tak rozdíl mezi „obyčejnými vodovkami“ a uměleckou kvalitou barev. Budeme malovat na speciální akvarelový papír. Jen tak zjistíte, jak důležitá je pro malbu akvarelem kvalita použitých materiálů. Půjčíme vám sobolí štětce, které doslova malují samy. Krok za krokem budeme objevovat, jak se akvarelové barvy chovají a jak někdy dokážou vytvořit kouzlo nechtěného. Naučíme se, jak retušovat případné chyby a dozvíme se, že obrázek nemůžete zkazit, vždycky se dá něco dělat. Co, to vám prozradíme na této lekci. Přineste si vlastní štětce na akvarel, budou se vám hodit, i když vám půjčíme speciální sobolí štětce!
Zapůjčení veškerých potřebných pomůcek včetně mistrovských akvarelových barev a papíry v ceně kurzu!
Jak vyjádřit texturu akvarelovými barvami? Které další techniky můžeme s akvarelem kombinovat, aniž bychom ztratili jeho spontánní vzhled? Na tyto otázky si odpovíme a také si vše vyzkoušíme. K vytvoření textury a vzoru v akvarelové malbě můžeme využít celou řadu zajímavých prostředků, počínaje maskovací tekutinou, solí, voskem, zmačkaným papírem a jinými pomůckami. Můžeme si také zaexperimentovat s narušením povrchu papíru nebo s kombinací s dalšími výtvarnými materiály. Zkusíme si namalovat obrázek podle trojrozměrného přírodního modelu, na kterém si všechny tyto a jiné techniky můžete vyzkoušet.
Zapůjčení veškerých potřebných pomůcek v ceně kurzu! Štětce si přineste vlastní!
Tonální skica bývá tak působivá, že je často plnohodnotným uměleckým dílem. Na této lekci se dozvíte, jak vytvořit tonální skicu akvarelem i jinými technikami a prakticky si vyzkoušíte, jak tonální skicu vytvořit. Malovat budete podle trojrozměrných předmětů, abyste se co nejvíce projevil váš autorský styl malby. Sami budete mile překvapeni výsledkem.
Zapůjčení veškerých potřebných pomůcek včetně mistrovských akvarelových barev a papíry v ceně kurzu!
Pro ilustrátory bývají kvašové barvy nejvyhledávanějším médiem, a to hlavně pro své univerzální vlastnosti. Je to v podstatě další forma akvarelu – kvašové barvy můžeme použít stejně jako akvarelové barvy, pokud jsou dostatečně rozředěny. Lze jich však také použít v mnohem hustší formě a mezi těmito použitími se nachází celá řada možných efektů.
Kvaš vypadá skvěle zejména na tónovaném papíru, což u akvarelu spíš výsledný efekt pokazí. Díky vysokému obsahu pigmentu vyzní malba kvašovými barvami na jakýchkoliv formátech – na miniaturách i velkých plochách. Velmi často se kvaš objevuje i v kombinaci s akvarelem, zde je ale nutno důsledně dbát na vyváženost promalovaných ploch, aby stopy kvaše na obraze nevypadaly jako retuše. Na této lekci se o kvaši dozvíte vše potřebné k tomu, abyste mohli toto skvělé médium bez obav používat.
Zopakujeme si teorii barevného kruhu a míchání barev, poté vypracujeme skicu a rozvrhneme barevné plochy v obraze. Pak už se pustíme do samotné malby, která vám může – v závislosti na Vámi vybrané velikosti formátu, zabrat i více než jednu lekci. Vyzkoušíme si možnosti tohoto skvělého malířského média, které patří i ve Viridianu k nejoblíbenějším. Malba kvašovými barvami je úžasným relaxem, protože nám – díky možnosti retuší, dává více tvůrčí svobody. Plnost a zářivost uměleckých kvašových barev dodává obrazům zvláští působivost, a tak se vám lehce může stát, že jim doslova propadnete. Je to ideální technika nejen pro profesionální ilustrátory, ale i pro všechny, kdo se chtějí malbě věnovat třeba jen v útržcích volného času. Kvašové barvy nejsou toxické a neuvolňují se z nich těkavé látky, proto s nimi bez obav můžete malovat i doma.
Nezapomeňte si štětce!
Tentokrát si zkusíme namalovat portrét uměleckými akvarelovými barvami nebo temperami. Budeme malovat podle živého modelu se zaměřením na namíchání odstínů pleti a také na zakomponování portrétovaného do interiéru. Odvážní a hodně pokročilí se pokusí zachytit nejen obličej, ale i ruce modelu, případně celou sedící figuru.
V pauzách pro model si ukážeme práce mistrů portrétistů, jejich barevnou škálu tělových odstínů i to, jak zakomponovali portrétovaného do okolního prostoru. Zopakujeme si hlavní zásady komponování klasického portrétu a jiné užitečné vědomosti. Na tuto lekci si přineste vlastní štětce. Zapůjčení všech ostatních potřebných pomůcek je v ceně kurzu!
Sklo – lze ho vůbec nakreslit? Připadají vám obrazy, kde jsou zachyceny skleněné číše a vázy nedostižné? Nedokážete si představit, že byste je vy sami dokázali namalovat nebo nakreslit? Na této lekci vám krok za krokem vysvětlíme, jak postupovat, aby se vám kresba či malba skleněných objektů zdařila. Po této lekci už budete vědět, jak nakreslit sklenice a jiné skleněné předměty. Zkusíme si nakreslit nebo namalovat zátiší složené ze skleněných předmětů. Prozradíme vám důležité postřehy a rady, jak nakreslit sklo co nejvěrohodněji. Ukážeme si mistrovská díla s touto tématikou.
Zapůjčení veškerých potřebných pomůcek a papíry v ceně kurzu!
Jak nakreslit vodu stojatou a tekoucí, jak vyjádřit vlny, kaskády, potoky, kruhy na vodě? Jak nakreslit jezero v perspektivě, aby se „nevylévalo“ na diváky, ale vypadalo opravdu prostorově? Často se stává, že když chceme nakreslit například potok nebo řeku, nedokážeme ji v obraze „položit“ do vodorovné polohy. Dokonce i rybník se nám na obraze jeví jako visící nasvislo. Je to proto, že neznáme způsob, jak vodu nakreslit v perspektivě. Ať už je to potok, vodopád nebo jezero. Bez těchto důležitých znalostí pak obraz vypadá směšně, bez ohledu na to, že jste perfektně namíchali všechny potřebné odstíny. Rozebereme si společně způsoby zachycení realistického vzhledu vody pomocí různých technik – tužkou, pastelem, akvarelem, akrylem atd. Ukážeme si díla mistrů s touto tématikou pro inspiraci. Vyzkoušíme si namíchat detailní škálu barev, které se nám při malbě vody budou určitě hodit. Zopakujeme samozřejmě i všechny perspektivní vztahy, které se k malbě vody, kaskád, vodních ploch a potůčků vztahují. Po této lekci už vám při malbě vody nepoteče do bot ☺!
Zapůjčení veškerých potřebných pomůcek a papíry v ceně kurzu!
Jak namíchat přirozenou škálu barev pro zachycení vln, písku a pevniny? Na této lekci se zaměříme se na zachycení prostorovosti vln a hloubky moře, na to, jak vyjádřit vzdálený horizont moře. Společně vyřešíme perspektivní zobrazení lodí, včetně prostorových zkratek. U moře je totiž perspektiva trošičku jinak! Vyzkoušíme si komponování maríny. V tomto kurzu si také zkusíte namíchat vlastní barevné kombinace, abyste dokázali zachytit co největší škálu odstínů vody, nebe i oblaků.
Zájemci dostanou dobrovolný domácí úkol, který mohou konzultovat na další lekci. Zapůjčení veškerých potřebných pomůcek a papíry v ceně kurzu! Lekce probíhá v ateliéru!
Zapůjčení veškerých potřebných pomůcek a papíry v ceně kurzu!
Jak vyjádřit sníh, led a déšť akvarelovými barvami nebo pomocí různých výtvarných materiálů, včetně kombinovaných technik, to je náplň této lekce, která vám má pomoci při kresbě krajiny. Možná jste si už také kladli některé z těchto otázek: Jak namalovat sníh se všemi jeho stíny, když na něj svítí slunce? Jak namalovat opravdu studený sníh ve stínu? A lze vůbec namalovat padající déšť? A co led – jak zachytit jeho křehkost a průhlednost? Na tyto otázky dostanete odpověď. Také se poučíme od světových malířů. Zkusíme si míchání barev a barevné kombinace, které se osvědčily starým mistrům.
Zapůjčení veškerých potřebných pomůcek v ceně kurzu! Štětce si přineste vlastní!
Ilustrace knih pro vědecké účely má svá pravidla. O těch si na tomto kurzu povíme. Milým překvapením pro vás bude zjištění, že tato forma ilustrace je velmi příjemnou relaxací, i když se na první pohled tváří vědecky :-). Navíc vypadá vědecká ilustrace skvěle i jako obrázek či originální přání, takže budeme mít pro své blízké krásný návod i inspiraci na doma, když nebudeme vědět, co malovat. Pracovat budeme uměleckými akvarelovými barvami, uměleckými pastelkami a tuší. Na lekci si přineste vlastní akvarelové štětce! Zapůjčení veškerých potřebných pomůcek a papíry v ceně kurzu!
Určitě se Vám pro malování budou hodit i tyto lekce:
Kurz míchání barev pro začátečníkyJak namíchat barvy z minimálního počtu barev, jak si vytvořit svou vlastní, neopakovatelnou paletu, jakými barvami nejlépe vyjádříte stín, kterou barvu použít do pozadí konkrétního obrazu a mnoho dalších rad se dozvíte na této lekci. Naučíte se stínovat pomocí barev tak, že vaše obrazy už nikdy nebudou vypadat jako výplody amatérů. Teorie barevného kruhu vám pomůže namíchat barvy v jakékoliv barevné technice. Zvláště užitečné jsou znalosti této teorie pro míchání vašich individuálních odstínů, které vás na obrazech budou charakterizovat lépe, než váš podpis. Barevná perspektiva a vzdušná perspektiva, kterou také probereme, vám pomůže vybudovat prostor v obraze, stejně jako hloubku a dálku v krajině. Také se mimo jiné dozvíte, jak barvami svého obrazu můžete ovlivnit pocity diváka a jak barvy působí na naši psychiku. Tato lekce je teoretická, budete mít k dispozici materiál na poznámky.
Jak stínovat, aniž bychom použili černou nebo hnědou? Jak vytvořit co nejpřirozenější odstíny, když stínujeme předměty či postavu? Jak si barevné tóny nezašpinit, a přitom je ztmavit nebo lomit? Na této lekci si prakticky vyzkoušíte míchání barevných tónů a stínování pomocí doplňkových barev. K základním schopnostem malíře musí bezesporu patřit schopnost rozlišovat barvy, a to nejen ty základní, ale i jejich nejjemnější odstíny. Naučíme vás postup, kterým si toto umění procvičovali staří mistři již v době renesance. Cvičení, které absolvujete na této lekci, pak můžete provádět i doma, čím častěji, tím lépe. Odměnou vám bude zlepšení vašeho barevného vnímání i vaší schopnosti míchat krásné a přesně cílené barevné odstíny. Pracovat budeme temperovými barvami. Nezapomeňte si vlastní štětce! Zapůjčení veškerých potřebných pomůcek a papíry v ceně kurzu!
Přihlásit se na kurz nebo lekci