Viridian byl v televizi, kliknutím se můžete podívat
Navštivte Minigalerii Viridian


Večerní galerie Viridian

Home

Akce a novinky

Výstava

ZACHRAŇME PSY!  

  Další kolektivní výstava Ateliéru Viridian ke dvacátému výročí jeho založení má překvapivý charakter.

Zbídačený pes

Tentokrát chce ateliér Viridian vyburcovat probíhajícími výstavami s názvem "ZACHRAŇME PSY!". Tyto výstavy jsou zaměřeny na pomoc psům týraným v takzvaných množírnách, a psům v útulcích. Malířům z ateliéru Viridian není osud opuštěných a týraných zvířat lhostejný, a proto se rozhodli zaměřit své další kolektivní výstavy právě na pomoc našim čtyřnohým přátelům. Několik měsíců připravovali kresby a malby pro výstavu, která se poprvé uskutečnila v Domě kultury města Ostravy od 1. do 31. prosince 2017.

Vernisáž této výstavy, která se uskutečnila v pátek 1. prosince v 17.00 hodin, měla zcela netradiční charakter. Místo rautu byly pro návštěvníky vernisáže připraveny ukázky práce canisterapeutických psů, se kterými se lidé mohli pomazlit a na vlastní kůži si tak uvědomit, jak úžasní tvorové psi jsou.

Na vernisáž lidé donesli dary pro psy v útulku (piškoty, pamlsky, ale také staré deky, prostěradla, ručníky, obojky, náhubky, vodítka, no prostě cokoliv, co psíkům udělá radost), které převzali přítomní zástupci třebovického útulku, za což všem dárcům patří veliké poděkování. Největší radost však psům samozřejmě udělá nový domov a láskyplná náruč, proto pokud uvažujete o pořízení psa, zkuste se nejdřív zamyslet, zda byste byli ochotni zachránit nějakou nešťastnou psí duši z útulku. V třebovickém útulku najdete takových čekatelů permanentně více než 70! Jsou zde především kříženci, kteří často patří k nejchytřejším, nejzdravějším zvířatům a netrpí neduhy přešlechtění. Navíc každý oříšek je neopakovatelný originál, prostě „umělecký kus“.

Fotky z první vernisáže v DKMO Ostrava naleznete zde.

Kolektivní výstava Ateliéru Viridian nemá mít pouze jednorázový účinek, má za cíl inspirovat k podobným akcím i další malíře v republice a hlavně mládež. Je potřeba mluvit o tomto problému s dětmi, aby si uvědomily, že pes není hračka, kterou mohou odložit, když je omrzí. Děti mohou nakreslit psy a uspořádat výstavy na svých školách (a na vernisáže opět donést dary pro opuštěné psy).

Kolektivní výstava Ateliéru Viridian je putovní. Všude, kde bude výstava nainstalována, může být uspořádána vernisáž ve prospěch útulku, který se nachází v jejím nejbližším okolí. Ateliér Viridian by rád také přizval děti a nejširší veřejnost, aby se k výstavě připojili, k tomu je ale potřeba mnohem větší výstavní plocha.

Proto hledá Ateliér Viridian další výstavní prostory, ideálně dostatečně velké (školy, podnikové zasedací místnosti, úřady, knihovny, nádraží, restaurace atd.), kde by se dala výstava s dobročinnou vernisáží přesunout. Věříme, že se nám společnými silami podaří omezit zlo páchané na zvířatech, která jsou ochotná pro nás položit život.

Aktuální informace o místě konání výstavy "Zachraňme psy":
22.1.2018 - 28.2.2018: Domov mládeže Lidická 50, Ostrava - Vítkovice
5.3.2018 - 26.4.2018: Knihovna města Ostravy, Ostrava Michálkovice
3.5.2018 - 25.6.2018: Městská knihovna Rajhrad

Pokud vás více zajímá tato problematika psů v útulcích a množírnách, čtěte dále: Je velikým paradoxem, že utrpení psů je vlastně způsobeno naší velkou láskou k nim. Zní to jako nesmysl? Jen zdánlivě. Poptávka po psech je totiž veliká a to nahrává takzvaným množitelům psů, kteří ve strašných podmínkách psy množí a prodávají bez průkazu původu. Spoustu informací o tomto problému naleznete na internetu, o množírnách se dozvíte více i třeba na videu "Množírny - kruté továrny na sny"

Bohužel, zatím je u nás stále poptávka po levných psech bez PP (průkaz původu) a lidem nevadí, že dostanou často v růstu podraženého a nemocného psa. Může se stát, že také průkaz původu může být zfalšován, proto si vše raději několikrát ověřte.

Jak můžeme psům pomoci? Každý z nás může přiložit svou ruku k dílu a udělat něco pro to, aby množírny u nás už nebyly neviditelnými objekty, ale bylo dosaženo toho, že se tato činnost oficiálně stane trestnou činností. Například nahlásit podezření na : Státní veterinární správu

Zbídačený pes

A hlavně: nekupovat štěňata, jejichž původ není zcela dobře a jednoznačně prokazatelný a nepodporovat tak množitele. Všechny inzeráty typu: prodám štěně bez PP jsou podezřelé!!! Co ušetříte na výdajích za štěně, to často mnohonásobně utratíte za veterinární péči. Nebuďte lhostejní! Množírna, to je peklo, peklo pro zvířata, která si ho rozhodně nezaslouží. Mějte oči otevřené a všímejte si, kde ve vašem okolí stojí nevyužívaný starý kravín, z něhož je takřka neustále slyšet štěkot psů. Nenechejte to být, když blízko vašeho bydliště na zanedbané oplocené zahradě stojí něco jako přístřešek a z něj na vás vykukuje několik bezbranných hlaviček psů malým otvorem. Nezdá se vám garáž v sousedství, ze které se line až neuvěřitelný zápach z výkalů a časté vytí? Nenechejte takové objekty už dále bez povšimnutí a upozorněte na ně. Mnohdy je to jen naše lhostejnost, která dovolí, aby bezbranní tvorové zbytečně trpěli, aby fenky dopované hormony rodily 2 x i 3 x za rok štěňata a pak umíraly zbytečně vysílením ještě mladé, zapomenuté někde v kleci. Nepodporujme množírny tím, že před množiteli budeme zavírat oči a že o množírnách nebudeme chtít nic slyšet! A znovu apelujeme – nekupujte, adoptujte!

Nejdůležitějším způsobem, jak do budoucna zabránit týrání psů a zvířat vůbec, je výchova dětí k lásce a úctě ke všemu živému. Je to náročný úkol, ale pokud se nepokusíme jej zrealizovat, vše zůstane při starém. Věříme, že naděje tu stále ještě je - přijďte si o tom popovídat na vernisáž výstavy "ZACHRAŇME PSY".

Zbídačený pes

Autorkou obrázků je Mgr. Liliana Mikulová

Děkujeme Domu kultury města Ostravy za možnost zahájit tuto putovní výstavu a za vstřícnost při přípravě naši netradiční vernisáže.V článku byly volně použity informace ze stránek:

www.nekupujadoptuj.cz/psi

www.stop-množitelům.cz

www.psidetektiv.cz 
Kontakt: ing. Elen Thiemlová, Hrnčířská 20, 748 01 Hlučín, e-mail: info@viridian.cz
Bankovní spojení:  Komerční banka, č. účtu: 115-1599430297/0100
Mobil:        608 315 777
.
Home  ] Popis kurzů  ] Zápis  ] Akce a novinky  ] Výstava  ]

Zašlete mail na  info@viridian.cz s otázkami či připomínkami k těmto stránkám.